Türkülerle Erzurum

Köşe Yazıları

KAĞITHANE RAMAZAN ŞENLİKLERİ

KAĞITHANE RAMAZAN ŞENLİKLERİ

RAMAZAN ŞENLİKLERİ

Kağıthane Belediyesinin geleneksel olarak düzediği Ramazan Şenlikleri bu yıl da Hasbahçe Mesire alanında yapıldı. Eğlence,alışveriş Lunapark kısımlarının dışında iç bölgeye kurulan dernek standları bölümüne yaklaşık 30 il derneği katılarak yörelerinin kültüründen,folklor ve mutfağından örnekler sundular. Yöresel sanatçılarını İstanbullularla buluşturdular.Minyatür Osmanlı evi türünde yarı açık düzenle kurulan standlarda bizler Erzurum adına yerimizi alarak siz değerli hemşerilerimizi ağırlamağa çalıştık. 2008 yılı Ramazan Şenlikleriyle 3.kez huzurlarınıza çıkmak üzere 30 günlük yorucu maratonun hazırlıklarını yaparken ilimizin hemen her biriminden tanıtım amaçlı ürün (yerel gıdalar,afiş,broşür,bayrak vb.) istedik.Etkinliklerimizde yer almak isteyen herkese kapılarımızın açık olduğunu ilan ettik. Yaptığımız talep ve davetlere çok fazla rağbet olduğunu söyleyebilecek duruma gelemedik.

ÇADIR FAALİYETLERİMİZ

Tamamen yöresel ve kültürel faaliyetler üzerine hazırlanmış il standları yaklaşık 1.000.000 ziyaretçi ağırlarken genelde ticari faaliyetlerle etkinliklerine devam ettiler.Bizler standımızda bu yıl da Erzurum’un misafirseverlik yönünü ön plana aldık.Ziyaretçilerimize Erzurumla ilgili sunumlarda bulunup yöresel mutfağımızın tanıtımını yaptık.3 tanıtım,1 köy misafir odası ve sahne olarak kurulan standımızda 3 defa cağ kebabı ile iftar programı düzenlendi.İftar yemeklerimizde,ayran aşı,cağ kebabı,kadayıf dolması ve lavaş ekmekten oluşan mönümüz çok büyük ilgi gördü.Yabancıların yemeklerimize gösterdiği ilgi, ilerde yapılacak turizm faaliyetleri için oldukça umut verici bir görünüm sergiledi.Çadırımızda, Ramazan boyunca ziyaretçilerimize devamlı çay ikramı yapıldı.Yemeklerimizden ve çaydan hiçbir ücret talep edilmedi.Ayrıca ,yöre sanatçılarımız bizi hiç yalnız bırakmayıp ilimizin müziğini canlı olarak sunmakta azami gayret gösterdiler.

5 EYLÜL ERZURUMLULAR GECESİ

Geleneksel olarak ilk gece Erzurum’un olduğundan,5 Eylül 2008 Cuma günü Kağıthane’de Erzurumlular Gecesiydi. Geceye yaklaşık 5000 izleyici katıldı.(Dernek geceleri bu yıl yaklaşık aynı sayıda izleyici toplarken Hafta sonları Belediye Gecelerine 50.000’i aşkın insan katılmaktaydı.) Erzurumlular, Kağıthane’deki etkinliklere katılarak ,görüşmenin,hasret gidermenin,buluşmanın yeni mekanı olarak Hasbahçeyi kabullenmeye başladılar.Bir araya gelmede,buluşup kaynaşmada dernek başkanlarımızın birlik ve beraberliklerinin büyük etkisi tartışılmazdır.Gecenin başlangıcını geleneksel olarak ve değişik sloganlarla yola çıkan kortejimiz yaptı.”OKUMA YAZMA BİLMEYEN KALMASIN” afişiyle mesire alanının girişinde KAFAD Bar Ekibinin davul zurnasıyla harekete geçen Bar Ekibimiz hemşerilerimizin eşliğinde konser alanına kadar düzenlediği kortej yürüyüşünde çok büyük ilgi gördü.Gecemizde gene Erzurum’un misafirseverliğini ön plana çıkardık.Bu yıl ilk defa Ayşenur KOÇAK “Erzurum Tabyaları” şiirini okurken hem kendisi hemde izleyenler ağlamaktan kendilerini alamadılar.Bu şiiri sizlerle paylaşmak için sitemize koyacağız.Belki sizin de gönül telinizi titretir.Ayrıca sanatçılarımız, konserleriyle dinleyenleri duygulandırırken spor kulübümüzün gösterileri herkesin taktirini kazandı. KAFAD Erzurum Bar ekibi gösterilerinde ayakta alkışlandı.Gece programının yoğunluğu nedeniyle katılımcı anonsu yapamadık.Ayrıca prensip nedeniyle sponsor almadığımızdan gecemizde şahıs tanıtımı ve plaket sunumu yapılmadı.

TEŞEKKÜR :

Ramazan süresince bizi çadırımızda yalnız bırakmayan tüm Kağıthane halkına,hemşerilerimize,İstanbul’da bulunan bütün dernek başkanlarımıza,Amasya,Ardahan,Bartın,Bayburt,Giresun,Gümüşhane,Kars,Tokat,Samsun,Sinop,Sivas,Tunceli il dernek başkanlarına,Rumeli Türkleri,Kimse Yok mu,Lalezar,Muhtarlar dernek başkanlarına,Kağıthane Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanına, Kağıthane İlçe Milli Eğitim Müdürü Sayın Nail Bölükbaşı’na,Kağıthane Belediye Başkan Yardımcısı hemşerimiz Sayın Hasan ÇAKIR’a, Kağıthane Belediye Başkan Yardımcıları Sayın Oğuz TOKTEKİN,Ömer KIR,Sami İLHAN ve Siyasi Parti il ve ilçe Başkanlarına, Kağıthane Belediye Başkanı Sayın Fazlı KILIÇ’a,Kağıthane Kaymakamı Sayın Ahmet NARİNOĞLU’na,Çadırımızı ziyaret eden BBP Genel Başkanı Sayın Muhsin Yazıcıoğlu’na
Oltu Taşı Sanatkarı Sayın Metin ÇELEBİ’ye,Sunucularımız Mümin ve Keremcan’a, sanatçılarımıza, basınımızın değerli temsilcilerine,seslendirmemizi sağlayan Sayın Orhan TELCİ’ye,30 gün boyunca hazırladıkları slayt gösterileriyle çadırımızı büyük ziyaretçi akınına uğratan Merkez Group’a,Kurumsal anlamda desteğini esirgemeyen YILDIZ COLOR (M.ŞEFİK KONAĞ )FURKAN PASTANESİ KAĞITHANE GÜREŞ AĞASI SAYIN YUSUF YOLDAŞ’a,Güreş Antrenörümüz YUSUF KOÇAK’a,Maltepe Vakfına ve Gecesini gündüzüne katarak bizlere destek olmaya çalışan tüm gönül dostlarımıza teşekkürü borç biliriz.

HEDEFİMİZE ULAŞTIK MI?

Derneğimiz hedeflediği ana çalışma konularında bu yılda çok başarılı olamadı. Galiba biz bu işi bilmiyoruz.Öğrenmemiz gerekir.Çalışmalarımızı tekrar gözden geçirmek suretiyle yapacağımız değerlendirme sonucunda lüzumsuz olduğumuzu his ettiğimiz anda derneğimizin faaliyetlerine son vererek huzurunuzdan ayrılacağız.İsterseniz hedeflerimizi tekrar hatırlatarak huzurunuzdan ayrılalım.
Selam ve dua ile…

DERNEĞİMİZ :

1.Bütün Erzurum derneklerinin yardımına koşacaktır.Derneklerimize internet sitesi açacak,onların elektronik ortamda haberleşmelerini,kendilerini tanıtmalarını ,üyelerine rahat ulaşmalarını sağlayacaktır.
2.Tam gün çalışacak ,sosyal ve kültürel faaliyetlerle güzel şehrimizi sürekli gündemde tutacaktır.
3.Merkezi bir yerde ERZURUM EVİ açarak şehrimizin tanıtımını sağlayacaktır.
4.Şehrimizden göçün önlenmesi için Avrupa Birliği Projelerinin uygulanmasında rehberlik edecektir.
5.Konferans ve şenlikler düzenleyerek hemşerilerimiz arasında yakınlaşma ve kaynaşmayı sağlayacaktır.
6.Gazete ve dergiler çıkaracak,bunlara ek olarak tanıtım CDleri verecektir.
7.İlimizin doğal güzelliklerini tanıtmak amacıyla turistik geziler düzenleyecektir.
8.Erzurumluların ürettiği her türlü eşyayı,yemeği,elişlerini, düzenleyeceği fuarlarda sergileyerek ticari hayata destek sağlayacak,ayrıca 2. tane ekolojik ürün marketi açarak tarım ürünlerini satacaktır.
9.Yardımlarla çalışma azmi kaybettirilen onurlu fakir halkımıza ekonomik bağımsızlığını kazanması için meslek edinme kursları açacak,evlerinde ,iş yerlerinde üretici olmalarını sağlayacak,,emeklerini paraya çevirecektir.
10. Elemanlarımız sürekli olarak Erzurum-İstanbul ve civar illerde dolaşarak faaliyet alanlarını genişletecek daha çok insanımıza destek sağlayacaktır.
11. Kurbanlarımız,yardımlarımız Erzurum’da kurulacak Dernek şubemiz tarafından bizzat ilgililere teslim edilecektir.
12. Erzurum ilçe ve köyleri gezilecek,her türlü faaliyet toplanarak ERZURUM CD –ROM U yapılacaktır.
13. Derneğimizin faaliyetleri sonucu hiçbir Erzurumlu düğününde,cenazesinde hastalığında yalnız kalmayacaktır.
14. Erzurum ve Marmara Bölgesindeki Erzurumlu işadamları sürekli ortak çalışma içinde olacaktır.
15. Erzurumlu iş adamlarından müteşekkil bir üst danışma kurulu çalışmalara yön verecektir.
16.Her köye bir kütüphane ve internet bağlı bilgisayar projesiyle Engellilere destek projelerine devam edilecektir.

SAYIN HAYATİ URLUOĞLU’N SORDUKLARI :

Saygı değer başkanım Vakıf ve dernekler ne kadar başarılı çalışmalar yaparsa Erzurum bir o kadar tanıtılmış olmazmı?
Defalarca tekrarladım federasyon olma konusunu ama bir türlü hayata geçiremedik.
Dernekler bölük pörçük,kira,genel gider gibi masraflarını dahi karşılayamayan derneklerimiz yok mu?
Ben mi yanlış düşünüyorum acaba.
Birlik ve beraberliğin en bariz örneğini sergileyebilirsek Erzurum o zaman amacına ulaşacaktır.
Lütfen federasyon konusunda beni aydınlatın,ne noktadayız,elimizden bir şey geliyorsa lütfen emredin yapalım.
Birlikteliğimizi pekiştirelim.
Birbirimizi hazmedelim,saygı ve sevgi çerçevesinde eleştirilere de açık olalım.
Yaklaşan mahalli seçimlere çok az zaman kaldı ama hiç bir ses duyamamaktayız.
Ben bu mahalli seçimleri dile getirdikçe birileri Hayati Urluoğlu adaylık peşinde mi diye söylemekteler,inanın ben herhangi bir adaylık peşinde değilim ben hemşerilerimizin Belediye Başkanı,il genel meclisi ve belediye meclisine seçilmesine katkım ne olur noktasındayım.
Pırıl pırıl gençlerimiz var artık onları öne sürmeliyiz.
Tüm hemşerilerimim ramazanını kutlar hayırlara vesile olması temennisi ile saygılar sunarım

HAYATİ URLUOĞLU

SAYIN HAYATİ URLUOĞLU’NA CEVAPTIR :

Değerli Dost;

Öncelikle yazına bu kadar geç cevap verdiğim için özür dilerim.Ramazanla birlikte gerçekten yoğun bir çalışma ortamına girdik.30 gün boyunca sahurdan sonra ancak 1-2 saat uyuma imkanı bulabildim.Özrüm kısaca böyle.Sorularına gelince;
1.Bizler memleketimizin karekteristik özelliğini taşıyoruz.Tek başımıza dünyaya meydan okuyacak bir yapımız var ve birleşemiyoruz.Bizi birleştirmeye çalışacak adam da pişman olur.(Şahsen denedim.Sadece federasyonun bürokratik işlemlerini yürütmeyi önerdim.Bu işi 3 günde bitireceğimi söyledim.(12 Mart öncesinde Kartal Vakfında)Olmadı.Sert tepkiler aldım.)Vakıf ve derneklerin birlikte çalışması elbetteki Erzurum’u tanıtır.Elbette kalkındırır.Buna acaba diyecek insanın aklından şüphe etmek gerekir.Bölük pörçük derneklerimizin birleşmeyi önce kendilerinin kabul etmesi gerekir.Buna şimdilik yanaşan yok.Ama olacağını ümit ediyorum.Siz doğru düşünüyorsunuz.Buna şüphe yok.Size emir vermek haddimize değil ancak arz edebiliriz.O da değerli başkanlarımız bu konuda hemfikir olunca
2.Mahalli seçimlerle ilgili çalışacak her hemşerimize sahip çıkmak boynumuzun borcudur.Yeter ki dürüst olsun.Sizin adaylık düşünmeniz kadar doğal bir şey de olamaz.Sizin birikiminiz, yabana atılacak birikim değil.Katkıda da bulunabilir,kendiniz de katılabilirsiniz.
Bizim için de aynı şeyler söyleniyor.Yerel Seçimler geldi.Servet AKGÜN çalışmaya başladı diye.Halbuki bizim çalışmamız belli bir program dahilinde her yıl aynı tarihlerde yapılmaktadır.Çalışmalarımızın seçimlerle asla alakası olamaz.

Görelim Mevla neyler.
Selam ve dua ile…

Servet AKGÜN
servetakgun@marmaraerzurumlular.com

marmaraerzurumlular

23 Ekim 2008

Yorum Yok

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güvenlik Doğrulaması *